LED osvetlenie

S využitím LED žiaroviek v bežnej domácnosti sa znížia náklady na osvetlenie vášho domu až o 90%.

Čo je LED?

LED alebo tiež luminiscenčná dióda (elektroluminiscenčná dióda, LED dióda, dióda emitujúca svetlo) je elektronická súčiastka tzv. polovodič vyžarujúci úzkospektrálne svetlo pri prechode elektrického prúdu v priepustnom smere. Svetelný efekt je výsledok rekombinácie elektrónovo-dierového páru ako forma elektroluminiscencie. Svetelné farby sú závislé od prvkov použitých v polovodičovom materiáli.

LED žiarovky sú adekvátnou a plnohodnotnou náhradou pri osvetľovacej technike. Oproti bežným žiarovkám, LED ponúka výhody ako dlhšia životnosť a veľmi nízka spotreba. Životnosť dosahuje viac ako 50 000 hodín, zatiaľ čo spotreba je radovo v jednotkách wattov v závislosti na počte použitých LED diód.

Najlacnejšou verziou sú infračervené diódy, nasledujú zelené a modré, ktoré sú najdrahšou verziou. Využitie LED žiaroviek je ako v domácnosti, tak aj vo forme indikátorov a veľkoplošných zobrazovačoch na reklamné účely. V súčasnosti sa využívajú aj ako svetelná dopravná signalizácia. Pre svoju dlhú životnosť a otrasuvzdornosť sa uplatňujú aj v automobiloch, dokonca aj ako náhrada koncových brzdových či smerových svetiel. Infračervené LED a najmä laserové diódy sa používajú na prenos informácií prostredníctvom optických vlákien. Laserové diódy našli hromadné uplatnenie aj v oblasti uchovávania údajov (CD, DVD).

scandihaus-led-osvetlenie

História LED technológie

LED technológia z historického hľadiska je datovaná už do roku 1907, kedy Henry Joseph Round objavil existenciu elektroluminiscencie.

Elektroluminiscencia je jav, po ktorom vzniká elektromagnetické žiarenie, vďaka ktorému LED dióda svieti. Prvú prakticky použiteľnú LED diódu vyvinul v roku 1962 kanadský vedec Nick Holonyak. Táto LED dióda vyžarovala červené svetlo.

V úplných začiatkoch boli LED-ky využívané ako kontrolky z dôvodu slabého výkonu a slabému spektru poskytnutých farieb. Označenie LED si získali spojením slov Light Emititing Diode ( svetlo-emitujúca dióda ). V roku 1971 nastal v tejto oblasti posun, ktorý priniesol nové farby LED diód, čo rozšírilo využitie LED technológie. Napriek pokroku však bola LED technológia nákladná, využívala sa špeciálne v technických prístrojoch a zariadeniach. Až v roku 1995 sa podarilo vyrobiť prvú bielu diódu, ktorá otvorila cestu pre zostrojenie využiteľnej LED žiarovky pre bežných spotrebiteľov.

first-led-diode-General-Electric-1962

Na obrázku vyššie – prvá LED diód vyvinutá pre General Electric vedcom Holonyakom na účely využitia v televízii.

Výhody LED osvetlenia

• LED osvetlenie produkuje viac svetla na Watt v porovnaní s obyčajnou žiarovkou, najvýkonnejšie LED viac ako 100 lm/W, žiarivka 48-65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka cca 15 lm/W
• LED žiarovky majú pri porovnateľnej svietivosti niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady
• LED vyprodukujú menej tepla ako konvenčné svetelné zdroje, typicky do 40°C pri výkone 1-5W
• LED dosahujú extrémne dlhú životnosť – okolo 50.000 hodín (viac ako 17 rokov pri 8 hodinovej dennej prevádzke), niektorí výrobcovia uvádzajú až 100.000 hodín
• LED žiarovky vyžarujú svetlo požadovanej farby bez používania optických farebných filtrov
• LED žiarovky vo funkcii stmievania nemenia svoju farbu pri znížení napájacieho prúdu na rozdiel od bežných žiaroviek, ktoré pri znížení napájacieho prúdu vydávajú výraznejšie žlté svetlo
• LED osvetlenie je nárazuvzdorné
• LED osvetlenie je ideálne v prípadoch, kedy je nutné často zapínať a vypínať svetlo
• LED žiarovky neemitujú ultrafialové ani infračervené žiarenie, stávajú sa teda vhodnými pre použitie aj v múzeách, galériách a ďalších aplikáciách, kde je UV a IR vyžarovanie zo svetelného zdroja neprijateľné
• LED osvetlenie nevyžaduje žeravenie vlákna pri rozsvecovaní a znižuje dobu rozsvietenia
• LED žiarovky neobsahujú ortuť ani ťažké kovy, ktoré sú zdraviu škodlivé
• Možnosť vlastnej výroby dizajnových svietidiel – dostupnosť LED čipov a riadiacej elektroniky

Nevýhody LED

• vyššie zriaďovacie náklady v prepočte na 1 lm
• LED technológia si vyžaduje napájanie presným prúdom
• LED vyžaruje svetlo úzkym lúčom, je nevyhnutné využívanie šošoviek
• Dlhšia adaptácia na LED osvetlenie – pôsobí slabšie

vyhody-nevyhody-led-osvetlenia-scandihaus

VŠEOBECNÉ VÝHODY TECHNOLÓGIE LED OSVETLENIA

LED osvetlenie sa stáva symbolom 21. storočia. Nachádza využitie v mnohých technických a umeleckých oblastiach, tak isto aj v osvetlení domácnosti, a to predovšetkým vďaka jej výhodám, ako sú nízka spotreba elektrickej energie (min. 10x nižšia), vyššia účinnosť (90% elektrickej energie mení na svetelnú energiu, klasické žiarovky iba 3 a 5%), dlhá životnosť (až 50 000 hodín).

led-osvetlenie