Hypotéka na montované domy

Domy na kľúč sú v súčasnosti trendom, najmä z hľadiska ich nenáročnosti stavby na čas a cenovej dostupnosti. Za pár mesiacov je dom postavený a ako bonus ponúkame aj sanitu, solárne kolektory, rekuperačné vetranie a vybavenie domácnosti. Napriek predsudkom je hypotéka na montovaný dom  dostupná, a to dokonca v plnej výške.

Montované domy sú čoraz obľúbenejšie medzi záujemcami o bývanie a najmä o rodinné domy. Domy na kľúč si však vyžadujú špecifické financovanie, a teda klasická hypotéka nie je riešením. Pri stavbe klasického tehlového domu sa postupne financuje výstavba s nevyhnutnosťou zapísania rozostavanej stavby do katastra. Stačia obvodové múry do výšky jedného metra.

Montované domy na kľúč sa však stavajú od strechy. Po úvodnej stavbe konštrukcie sa rieši strecha a až posledným krokom je opláštenie, a teda obvodové steny. V súčasnosti sa tomuto trendu prispôsobila Slovenská sporiteľňa, ale i ostatné banky na Slovensku, ktoré poskytujú hypotekárne produkty. VÚB banka pôvodne poskytovala hypotekárny úver na montované domy, avšak pozastavila financovanie takýchto projektov po zmene legislatívy.

Slovenská sporiteľna aktuálne poskytuje poskytuje úver na bývanie, prípadne hypotekárny úver pre mladých. Výhodou je možnosť získania plnej sumy. Výška úveru závisí od hodnoty zabezpečenia. Sberbank poskytuje spotrebiteľský úver až do 25 tisíc eur na preklenutie potrebného obdobia a zabezpečenie rozostavania stavby k následného získaniu hypotekárneho úveru.

Model financovania z úveru na montovaný dom

5 % podpis zmluvy o diele
20 % úvodné zemné práce so základovou doskou a výroba panelov
10 % ukončenie základovej dosky
25 % úvodná montáž a preprava panelov
20 % záver hrubej stavby, ukončenie strechy a okien
15 % rozvody, elektroinštalácia, plyn, voda a kúrenie
5 % uzavretie stavby a podpísanie odovzdávacieho protokolu

scandihaus-hypoteka-na-montovany-dom

Zdroj: http://www.hypoteka.link/hypoteka-na-montovane-domy-je-aktualnou-otazkou/ [23. 05. 2015]